szkolaesport

"Czuj się bezpiecznie"

Uczniowie klasy III LO o profilu pożarniczym ZSCh-E im. Jana Pawła II w Inowrocławiu zachęcają do wyposażania swoich mieszkań i domów w czujniki tlenku węgla

Sezon grzewczyrozpoczął się1 października 2021 r. i potrwa do 31 marca 2022r.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju (również na terenie Powiatu Inowrocławskiego) w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

• bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku

W związku z powyższym uczniowie zachęcają do wyposażania swoich domostw w czujniki tlenku węgla, które pełnią rolę ostrzegaczy informujących nas, poprzez głośny sygnał akustyczny o niebezpieczeństwie.