szkolaesport

Warsztaty dla seniorów i młodzieży

Warsztaty dla seniorów i młodzieży „Różnica pokoleń, poglądów, tolerancja, pomoc”

Pod takim hasłem na wspólnych warsztatach spotkali się seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” z uczniami klasy mundurowej Ia LO. Celem tego rodzaju profilaktyki  społecznej, prowadzonej przez Policję, jest skłanianie ludzi do lepszej komunikacji, zrozumienia różnic pokoleniowych, a także pomoc.

Tego typu spotkanie zainicjowali i poprowadzili asp. szt. Izabella Drobniecka i nauczyciel edukacji policyjnej Pan Henryk Domagała. Warsztaty otworzyła Wicedyrektor Pani Ilona Janiak. Następnie uczennica Klaudia przeczytała wiersz Tadeusza Różewicza pt. Przepaść”, mówiący o zagubionej w gąszczu rzeczywistości seniorce i wyciągniętej do niej pomocnej ręce chłopca. Policjantka zaprezentowała postawę pewnej nastolatki, która stereotypowo postrzega seniorów. Natomiast jedna z opiekunek DDP Pani Katarzyna Sowińska przedstawiła opinię starszej kobiety, która stara się zrozumieć, a nawet wytłumaczyć, postawę nastolatki. Był to punkt wyjścia do „bitwy” na argumenty. Wszystko po to, by zrozumieć każde z pokoleń i uzyskać odpowiedź na wiele pytań. Wywołane przez policjantkę tematy: coraz luźniejsze więzi w rodzinach prowadzą do pozostawiania seniorów samym sobie, szybkie tempo życia młodzieży to czasem problem i konflikt z prawem, zatarcie się zasad grzecznościowych u młodych ludzi, wścibski sąsiad na klatce, jak z nim funkcjonować, czy miejsce w autobusie musi być „walką o terytorium”, były powodem do obrania stanowiska w tych sprawach.

Była też mowa o stereotypach, którymi posługuje się młodzież wypowiadająca się na temat seniorów. Stąd też niekiedy prowokujące do dłuższej rozmowy, wypowiedzi nastolatków. Okazuje się, że młodzi ludzie uważają, że zachowanie i zasady wynosi się z domu. Dlatego szacunek i otwarcie na drugiego człowieka to podstawa kontaktów między ludźmi. W trakcie rozmów okazało się, że młodzi ludzie chcą słuchać starszych.  Najbardziej ciekawi są wspomnień wojennych i dorastaniu w tych trudnych czasach. Seniorzy uznali natomiast, że chcieliby przekazać młodym wartości, którymi należy kierować się w życiu. Nowości takie jak obecna moda, czy wszechobecny internet, wywołały  burzliwą dyskusję. Okazuje się, że obie strony zainteresowane są nowinkami technicznymi i modą odzieżową.

Spotkaniu towarzyszyło ścieranie się poglądów, co okazało się ciekawym doświadczeniem dla obu stron. Młodzież podziękowała seniorom za spotkanie przekazując indywidualne kartki z życzeniami.

asp. szt. Izabella Drobniecka

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji

w Inowrocławiu

(14.11.2018)