ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 im. Jana Pawła II

W INOWROCŁAWIU

SZKOLNE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Biblioteka jest szkolnym centrum informacji multimedialnej. Służy realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców, rozwijaniu umiejętności i pogłębianiu wiedzy uczniów oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli.

W wypożyczalni i czytelni zapewnia się dostęp do zgromadzonych i opracowanych informacji. Do dyspozycji uczniów przeznaczono 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne, kserokopiarkę, drukarkę laserową i skaner.

Proces wypożyczania jest w pełni zautomatyzowany. Od 1994 r. bibliotekarze
i czytelnicy korzystają z wersji sieciowej bibliotecznego programu komputerowego MOL. Obecnie jest to zmodyfikowana wersja MOL OPTIVUM. Wszystkie zasoby biblioteczne są wprowadzone do bibliotecznej bazy danych. W sieci można przeglądać katalog autorski, tytułowy, serii wydawniczych, symboli Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej i haseł przedmiotowych. Można także tworzyć i drukować zestawienia bibliograficzne.

W oparciu o najnowsze wydawnictwa informacyjne i czasopismauczniowie mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, przygotować się do lekcji i rozwijać swoje zainteresowania, a nauczyciele przygotować pomoce dydaktyczne.

Wśród 18 000 księgozbioru znajdują się:

lektury szkolne - 30%
literatura piękna spoza kanonu lektur szkolnych - 40%
wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe - 30%

W zbiorach bibliotecznych istotną część stanowią kasety wideo i dokumenty elektroniczne. Nie brakuje także programów multimedialnych. Są wśród nich encyklopedie
z różnych dziedzin wiedzy, programy do nauki języków obcych oraz filmy fabularne
i popularnonaukowe na DVD. Zasoby uzupełniają prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów w ramach prac dyplomowych z zakresu ochrony środowiska, chemii, biologii
i przemysłu spożywczego.

Dumą biblioteki jest bogaty, na bieżąco aktualizowany księgozbiór podręczny
w czytelni: encyklopedie ogólne i specjalistyczne, kalendaria, słowniki i albumy. Od początków istnienia biblioteki szkolnej, czyli od 1949 roku, gromadzone są i systematycznie uzupełniane zbiory regionalne. Dzięki nim młodzież poznaje historię naszej „Małej Ojczyzny”.

Wydawnictwa informacyjne uzupełniane są przez prenumeratę czasopism:

"Aura", "Biblioteka w Szkole", "Cogito", "Dyrektor Szkoły", "Echa Leśne", "Chip", "Głos Nauczycielski", "Kino", "National Geographic", "Mówią Wieki", "Polonistyka", „Tygodnik Powiatu i Gmin”, "Wiadomości, Głosy i Rozmowy o Szkole" "Wiedza i Życie", "Polityka".

Aktualnych wiadomości ze świata, kraju i regionu dostarcza prasa codzienna: Gazeta Pomorska.

Roczniki czasopism gromadzone są w archiwum.

BIBLIOTEKA zaprasza
w poniedziałki, wtorki i czwartki od 7.30 do 15.00
w środy i piątki od 7.30 do 14.30

PS PWSZ Bezpieczna Szkoła MikroTik Academy CISCO Lokalna Akademia CISCO - IT Essentials Oferta edukacyjna